Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > Predtým ako odpoviete na inzerciu

Ohlasy našich klientov

„Na základe Vami upraveného CV a mot.listu som bol pozvaný na 4 pohovory a dostal som už ponuku práce“

Peter Š., Nitra, obchodný manažér

„Potom ako ste prepísali životopis môjmu manželovi, podarilo sa mu získať pozvanie na pohovor do troch spoločností. O pár dní ide do druhého kola v jednej z nich, tak verím, že sa čoskoro zamestná.“

Marika A., Poprad

„Kvalitou aj celkovo servisom som veľmi spokojná. Sama by som to takto napísať veru nezvládla.“

Anna V., Lipany, Projektová manažérka

„Oceňujem hlavne veľmi dobrú spoluprácu s CVProfíkom a v mojom prípade aj rýchle dodanie“.

Katarína Š., Sládkovičovo, sprievodca v cestov.ruchu
 

Predtým ako odpoviete na inzerciu

Čím to je, že človek zareaguje na konkrétnu pracovnú pozíciu? Odpoveď je v podstate jednoduchá. Nachádza sa v situácii, kedy sa chce zamestnať, prípadne zmeniť prácu a daná pracovná ponuka spĺňa jeho predstavy. Je ale správne reagovať na všetky pozície, ktoré sa nám páčia? Pokúšať sa predať svoje zručnosti a vedomosti zamestnávateľovi, ktorý ich nijakým spôsobom nevie využiť, je strata času. Teda predtým ako investujete svoj čas a energiu do hľadania toho správneho miesta, zistite či vyhovujete požiadavkám a či práca bude vyhovovať Vám.

1. Skúste zhodnotiť svoje vzdelanie verzus aké vedomosti vyžaduje daná firma a konkrétna pracovná pozícia. Absolvent odboru kuchár- čašník má veľmi malú šancu zabodovať ako kandidát na technickú pozíciu, napr. IT špecialista. Pozíciu však môže zvažovať pokiaľ sa oblasti IT venuje vo voľnom čase a má požadované znalosti.

2. Posúďte svoju doterajšiu pracovnú prax. Ak ste našli aspoň niekoľko spoločných bodov, kde sa vaše zručnosti a schopnosti stretávajú s danou pozíciou, ste na dobrej ceste. Človek, ktorý pracoval roky v oblasti účtovníctva nemôže očakávať, že ho budú očakávať s otvorenou náručou na pozícii marketingového manažéra. Treba byť realistický a hlásiť sa na pracovné miesta na ktoré sa svojim profilom hodíte.

3. Zamyslite sa, prečo sa chcete zamestnať práve v tejto spoločnosti a práve na tejto pozícii. Sústreďte sa iba na tie pozície, pri ktorých máte pocit, že by Vás naozaj napĺňali. Je to určite efektívnejšie ako posielať desiatky žiadostí na tie najrôznejšie ponuky, o ktorých zďaleka nie ste presvedčení.

4. Čo vyžaduje daná práca? Ak je inzercia príliš krátka, môžete kontaktovať personálne oddelenie ohľadne bližších informácii. Avšak, pokiaľ sú konkrétne určené požiadavky uvedené, odpovedzte si, či ste schopný ich splniť. Nespoliehajte sa na počiatočné zaučenie, to z vás odborníka neurobí.

5. Pokúste sa reálne zvážiť svoje šance na úspech. Pokiaľ sa absolvent hlási na riadiacu pozíciu, je vysoká pravdepodobnosť, že neuspeje. Nemá ešte vyvinuté, či dostatočne získané schopnosti, ktoré by mu umožnili viesť, usmerňovať a motivovať ďalších pracovníkov. Nezabúdajte, že aj personalisti, či manažéri vyberajúci nových zamestnancov sa v prvom rade budú chcieť dozvedieť, čo pre firmu môžete urobiť, ako sa dá využiť Váš potenciál. Preto sa na seba pozrite aj ich očami…

© 2009 CVProfík