Otázky a odpovede
Poslať zamestnávateľovi iba životopis, a to len tak všeobecne bez odpovede na konkrétnu pozíciu neodporúčam. O to viac, že vlastne nechcete reagovať na žiadne voľné miesto, len dávate o sebe vedieť, že máte záujem u nich pracovať. Ako má zamestnávateľ vedieť, čo chcete pre nich robiť (aspoň v akej oblasti), prečo im vôbec píšete? Presne toto ako aj ďalšie info je potrebné v sprievodnom liste adresovať.
Europass je konkrétny formát CV, ktorý už dnes používa veľa ľudí, teda nedá kandidátovi možnosť zaujať hneď na prvý pohľad. Na stránke CVProfíka nájdete hodnotenie práve tohto formátu, jeho klady aj zápory. V každom prípade máme záujem, aby každý nami vyhotovený životopis bol osobitý, preto šablónu Europass-u nepoužívame. Pokiaľ by ale bola požiadavka vyhotoviť CV na tento štýl, je to možné.
Magdaléna, keďže ste študentkou denného štúdia a pracovná prax na hlavný pracovný pomer nepresahuje 2 roky, objednajte základný CV (prax do 2r.)
Osobne zastávam názor, že nie je veľmi vhodné chodiť po firmách. V prvom rade to môže vyznieť, že ste zúfalá a v druhom rade je pravdpodobné, že personalista nebude mať zrovna na Vás čas. Teda sa s ním ani nestretnete. V tom lepšom prípade sa síce stretnete, ale nebude čas na detailný rozhovor, teda aj tak skončíte pri odovzdaní životopisu. Mám s tým svoje skúsenosti. Takéto návštevy uchádzačov o prácu môžu aj niektorí personalisti vnímať rušivo pri práci. Preto klasický spôsob zaslania CV s motivačným listom e-mailom je úplne postačujúce.
Závisí to od viacerých faktorov, napríklad, či personálne osadenstvo oddelenia stíha spracovávať prihlášky kandidátov do zamestnania, alebo aj osobné presvedčenie o vypovedacej hodnote dokumentu. Z mojich pracovných skúseností sa sprievodné listy čítali, pretože vedia poskytnúť dôležité informácie. Personalista sa dozvie nie len dôvod, prečo má uchádzač záujem a čo vie zamestnávateľovi ponúknuť, ale vie odhaliť napríklad aj úprimný záujem o pozíciu zo spôsobu vyjadrovania sa pisateľa.
Dobrý deň Katarína, nemyslím si, že je vhodné, aby ste zamlčala informácie o Vašom vzdelaní, kvôli zvýšeniu si šance uplatnenia v rôznorodých oblastiach. Vzdelanie je dôležitá časť CV a skôr by vyznelo čudne, keby ste si uviedla napr. iba názov školy, bez ostatných info. Menovať do CV pozície, na ktoré ste podľa Vás vhodná tiež určite neodporúčam. Tým by ste ukázala, že ste nerozhodná a vezmete akukoľvek prácu. Skúste sa zamerať na jednu oblasť, napr. administratíva, sales, technické zameranie… a tak formujte aj zameranie svojho CV. S niečím príliš všeobecným sa totiž ďaleko nedostanete.
Pani Valika, závisí to od konkrétneho prípadu. Pozriem sa ešte raz na Váš životopis, zosumarizujem aké zmeny a v akom rozsahu sú potrebné a budem Vás kontaktovať.
Tým, že si uvediete kontakt na kompetentnú osobu z bývalého zamestnania si vlastne zvyšujete dôveryhodnosť. Ukazujete tým, že nemáte strach z toho, ak by sa potencionálny zamestnávateľ chcel informovať, aký ste bol pracovník v minulosti. Takže referencie odporúčam uvádzať, no nie je nevyhnutnosťou dať do CV priamo kontakty, najmä ak sa tam nevmestia z dôvodu nedostatku miesta. Treba ale minimálne napísať, že na požiadanie ich poskytnete.
chcem sa uchádzať o prácu v zahraničí, konkrétne v Anglicku a Írsku. Píšete aj životopisy vyhovujúce podmienkam v týchto krajinách? Ďakujem, Tibor /Malacky/
Nestretla som sa zatiaľ s tým, že by v niektorej krajine zamestnávatelia vyslovene požadovali CV napísané v určitom formáte, či štýle. Opäť platí pravidlo, že dobre napísaný životopis môžete použiť aj pre zahraničných zamestnávateľov, pretože koniec koncov každý sa chce o Vás dozvedieť rovnaké informácie. Ja sama sa inšpirujem aj zahraničnými metódami a praktikami písania. M.Beňová
Tažko sa hovorí o ideále, záleží to napr. aj na tom ako je CV koncipované, resp. aký štýl, či dizajn zvolíte. Nemalo by však byť dlhšie ako 2 strany. Keď má totiž personalista prečítať 100 prihlášok, nemá čas na ‚dlhé príbehy‘.
Alena, to máte pravdu. Z vlastnej skúsenosti viem, že zďaleka všetko nefunguje cez známosti. Firma /manažér/, by predsa išla sama proti sebe, keby vzala do práce známeho, len kvôli tomu, že je známy a nemal by potrebné skúsenosti a zručnosti. Taký človek môže veľmi rýchlo skončiť, takže spoločnosť by bola opäť na začiatku procesu hľadania. Preto je aj pre firmu omnoho zaujímavejšie a efektívnejšie, keď si pozve na pohovor viacerých kandidátov, porovnajú ich a na základe toho vyberú najvhodnejšieho. Na druhej strane, výnimky existujú všade… No a samozrejme nato, aby Vás na taký pohovor zavolali sa životopis určite „ráta“. Je to to najpodstatnejšie.
Dobrý deň Roman, mzdová otázka je väčšinou citlivá téma. Personalisti sú ale zvyknutí o tom hovoriť, býva totiž súčasťou pracovného pohovoru. Práve preto neodporúčam uvádzať sumu do CV, či sprievodného listu. Tieto dokumenty sú prvým kontaktom medzi Vami a potencionálnym zamestnávateľom, slúžia na prezentáciu Vašej osoby, a preto by bolo predčasné hovoriť o výplate. Keď Vás už pozvú na pohovor a položia Vám otázku ohľadne mzdy, potom môžete otvorene komunikovať na akú hodnotu si ceníte Vašu prácu.