Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > Ako sa opäť zamestnať

Ohlasy našich klientov

„Taký životopis, aký ste mi vyhotovili Vy by som si sám nikdy nenapísal. Ukazuje realitu, je veľmi dobre zformulovaný a pozdvihol mi sebavedomie ;o)

Jaroslav H., Rožňava, informatik

„Ten motivačný list úplne odpovedá tomu ako to cítim, len som to nevedela dať na papier. Ďakujem, určite Vás budem odporúčať!“

Hedviga M., Stupava, kontroling

Trvalo to asi dva týždne, no nakoniec sa mi personalistka z firmy ozvala. Hneď po telefóne sa spýtala na niekoľko vecí z môjho životopisu a nakoniec ma pozvala na osobné stretnutie. Teraz čakám na ďalšie rozhodnutie manažmentu spoločnosti. Týmto Vám chcem pani Beňová poďakovať za vyhotovenie oboch dokumentov.

Ladislav L.

„Na základe Vami upraveného CV a mot.listu som bol pozvaný na 4 pohovory a dostal som už ponuku práce“

Peter Š., Nitra, obchodný manažér
 

Ako si opäť rýchlo nájsť prácu

Za posledné mesiace sa to stalo mnohým z nás. Vplyvom nedostatku objednávok, či znížením produkcie výroby, alebo súhrnne povedané „finančná kríza“ nás viacerých dostala do nepríjemnej situácie – strata práce.

Čo robiť? Ako si nájsť nové miesto, keď pracovných ponúk je oveľa menej ako kedysi? Nuž povedzme si, nebude to ľahké, no riešiteľné. Zamyslite sa nad Vašimi prioritami potencionálneho zamestnania. Trvám na práci v mieste svojho bydliska? Chcem zarábať toľko čo doteraz a nepôjdem ani o cent nižšie s platom? Skúste byť flexibilnejší a aj možnosti sa rozšíria. A čo tak založiť si živnosť, pokiaľ ste odborníkom vo svojej oblasti. Samozrejme o výhodnosti tejto alternatívy je nevyhnutná podrobnejšia analýza.

Po nadstavení si svojich kritérií nastáva fáza hľadania. Niekedy sa to však prelína a počas sledovania príležitostí si zároveň často svoje kritériá upravujeme. Buďte vnímaví voči svojmu okoliu. Využite všetky dostupné kanály, kde by ste mohli dostať informácie o možnosti zamestnať sa. Webové job stránky, noviny, odborné časopisy, úrady práce, webstránky jednotlivých firiem Vášho záujmu, či známi. To posledné býva veľa krát dobrým zdrojom informácií.

Keď už máte vyhliadnuté firmy, či konkrétne pracovné pozície, je čas si pripraviť kvalitnú sebaprezentáciu. Zväčša sa posiela e-mailom, či poštou zamestnávateľovi – ide o životopis a sprievodný /motivačný/ list. Tieto dokumenty môžu totiž rozhodnúť o Vašej budúcnosti. Pokiaľ aspoň z väčšej časti spĺňate požadované kritéria na danú prácu a tie máte atraktívne /ale pravdivo/ odprezentované, máte veľkú šancu, že Vás pozvú na pohovor. Treba si dať naozaj záležať, keďže o zaujatie zamestnávateľa súťažíte s ďalšími desiatkami uchádzačov. Veľa ľudí robí chybu práve v tom, že príliš využíva vo svojej prezentácii zaužívané a tuctové frázy, ktoré sa u uchádzačov opakujú príliš často. Nájdenie si novej práce môže byť niekedy dlhší proces, ale pokiaľ v sebe nájdete ozajstné odhodlanie, výsledok sa dostaví. Šancu zamestnať sa má každý, treba ju len odhaliť a zužitkovať.

© 2009 CVProfík