Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > Aké otázky vás na pohovore neminú - 2. časť

Ohlasy našich klientov

„Dobrý deň, s novým CV a sprievodným listom som veľmi spokojná, ďakujem pekne. Prevýšilo to až moje očakvávania.“

Viktoria. M., Bratislava, finančná účtovníčka

Trvalo to asi dva týždne, no nakoniec sa mi personalistka z firmy ozvala. Hneď po telefóne sa spýtala na niekoľko vecí z môjho životopisu a nakoniec ma pozvala na osobné stretnutie. Teraz čakám na ďalšie rozhodnutie manažmentu spoločnosti. Týmto Vám chcem pani Beňová poďakovať za vyhotovenie oboch dokumentov.

Ladislav L.

„Potom ako ste prepísali životopis môjmu manželovi, podarilo sa mu získať pozvanie na pohovor do troch spoločností. O pár dní ide do druhého kola v jednej z nich, tak verím, že sa čoskoro zamestná.“

Marika A., Poprad

„Môj životopis a motivačný list vyzerajú naozaj super. Dúfam, že ponuky sa teraz pohrnú. Ďakujem.“

Magdaléna G., Trenčín
 

Aké otázky Vás na pohovore neminú – 2. časť

Pokračujeme s otázkami, ktoré sú personalistami na pohovoroch kladené relatívne často. Dojem spravíte, keď z odpovedí bude cítiť prirodzenosť a úprimnosť.

Aký typ šéfa Vám vyhovuje? Inak povedané, s akým typom ľudí sa Vám dobre pracuje, prípadne si skúste predstaviť s akým človekom, v tomto prípade nadriadeným, by ste určite pracovať nechceli.
Ako by mala vyzerať Vaša ideálna práca? Dobrý plat, teplé miestečko, pokoj od nadriadeného a Skype výhodou nebude zrovna ideálna odpoveď. Spolupráca na zaujímavých projektoch, využívanie cudzieho jazyka, pocit zodpovednosti za vykonané úlohy, či skôr tímová hra. Je veľa rôznych variácii, opäť si ale predstavte, čo by Vás potešilo a ako by ste si predstavovali Váš deň. Zvážte, aké činnosti chcete, prípadne nechcete vykonávať. Nie je totiž azda nič horšie, ako keď človek musí každý deň chodiť do práce, ktorá ho nebaví a nenapĺňa.
Čo považujete za svoj najväčší úspech? Veľa krát si ani neuvedomíme, čo všetko sme museli počas života zdolať, či už v predchádzajúcich zamestnaniach alebo mimo nich. Určite sa každému z nás podarilo aspoň raz predčiť vlastné očakávania, dostať sa do cieľa skôr ako sme plánovali, či negatívnu situáciu zmeniť na pozitívnu. Prípadne ste v bývalom zamestnaní prispeli k niečomu výnimočnému alebo ste vytvorili nový pracovný postup.
Prečo by sme Vás mali prijať? Zistite si, či má firma nejaké motto, to Vám môže naznačiť, čo je pre zamestnávateľa na ich ľuďoch dôležité. Aké silné atribúty im viete ponúknuť? Inými slovami v čom ste dobrý, a čo z toho by zamestnávateľ mohol reálne využiť na pracovnej pozícii, na ktorú sa hlásite?
Aký plat očakávate? Táto otázka zaznie na pohovore s vysokou pravdepodobnosťou. Nič sa nebojte, oni sa iba pýtajú na Váš názor. Neznamená to, že sumu, ktorú poviete je pre nich zásadná a toľko aj budete zarábať. Takmer každá väčšia spoločnosť má vypracovanú mzdovú politiku, preto chcú vedieť, či si Vás „môžu dovoliť“.

Nezabudnite, že toto pravdepodobne nebude jediný typ otázok, ktoré na interview odznejú. Žiaden pracovný pohovor nie je rovnaký, personalisti, či manažéri majú každý svoj štýl práce. Ako vidíte, nad niektorými otázkami sa potrebujte chvíľu zamyslieť. Preto to pred pohovorom urobte, budete sebaistejší a Vaše reakcie budú rýchlejšie.

© 2009 CVProfík