Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > 5 dôvodov, prečo Vás nepozvali na pracovný pohovor

Ohlasy našich klientov

„Taký životopis, aký ste mi vyhotovili Vy by som si sám nikdy nenapísal. Ukazuje realitu, je veľmi dobre zformulovaný a pozdvihol mi sebavedomie ;o)

Jaroslav H., Rožňava, informatik

„Oceňujem hlavne veľmi dobrú spoluprácu s CVProfíkom a v mojom prípade aj rýchle dodanie“.

Katarína Š., Sládkovičovo, sprievodca v cestov.ruchu

„Dobrý deň, s novým CV a sprievodným listom som veľmi spokojná, ďakujem pekne. Prevýšilo to až moje očakvávania.“

Viktoria. M., Bratislava, finančná účtovníčka

„Ďakujem za veľmi profesionálne vypracované dokumenty, som milo prekvapená ako ste môj pracovný život odprezentovali. Poslala som ich zamestnávateľovi hneď v deň, kedy ste mi ich poslali. Teraz, po troch dňoch mi telefonovali, aby som prišla na pohovor. Perfektné…“

Edita D., Bratislava, letecká doprava
 

5 dôvodov, prečo vás nepozvali na pracovný pohovor

Nedávno sa mi známa ponosovala: „Poslala som životopis už aspoň do desiatich firiem a predstav si, že ma ani do jednej nepozvali na pohovor“. Podobných vyjadrení je však počuť od viacerých z nás. Zhrňme si teda, aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa zamestnávateľ rozhodne, že Vy nie ste ten koho hľadajú, a preto dajú priestor na osobnom pohovore niekomu inému.

1. Hlásite sa na „nesprávnu“ pozíciu – teda buď nemá uchádzač žiadne skúsenosti s danou prácou, prípadne ju robil iba okrajovo, alebo nie dostatočne dlho. Neoplýva teda potrebnými vedomosťami, či zručnosťami. Rovnako môžete byť na danú pozíciu prekvalifikovaný. Treba vedieť zvážiť, kde máte podľa popisu pracovného miesta šancu prebojovať sa.
2. Vaše mzdové nároky nie sú v súlade s možnosťami firmy – toto sa týka najmä kandidátov, ktorí používajú šablónové štýly životopisov z pracovných webstránok, kde sa kolónka „očakávanej mzdy“ často krát nachádza. Radšej ju vynechajte, alebo napíšte „dohodou“. Bola by škoda sa nechať diskvalifikovať kvôli tomuto údaju.
3. Zle napísaný životopis – jednoducho svojou prezentáciou nezaujmete. Možno, že aj ste ten správny kandidát na prac. miesto, ale ste to neodkomunikovali. A zamestnávateľ si o Vás spraví obraz jedine z toho, čo mu zašlete. Dokonca sa v praxi stáva, že v sprievodnom liste zabudne kandidát zmeniť adresáta, čo je veľmi neprofesionálne.
4. Nie ste dostatočne flexibilný – diaľkovo študujete, bývate ďaleko od potencionálneho miesta výkonu práce, nemôžete nastúpiť do zamestnania ihneď, prípadne neovládate cudzí jazyk na úrovni akú zamestnávateľ potrebuje…
5. Iné riziká – sem by som zaradila diskrimináciu na základe pohlavia /napr. „ženy sa viac hodia na pozíciu sekretárky“/, veku /“príliš mladý, príliš starý“/, prípadne iných osobných dôvodov, ktoré si uvediete do CV. Samozrejme, diskriminácia v akomkoľvek smere nie je povolená, ale v praxi sa to niekedy stáva.

No kvalitným firmám ide v prvom rade o kvalitného zamestnanca, teda pokiaľ viete dokázať, že „na to máte“ a viete byť prínosom pre spoločnosť- to je ten najväčší atribút, ktorým disponujete.

© 2009 CVProfík